Bratislava Fashion Weekend. Miklosko Fashion Design.

16:11


Sobotné večery vnímam ako tú časť týždňa, ktorá si zaslúži kúsok noblesy a lesku. Je to časť týždňa, kedy menej určite nie je viac, ale naopak... Viac je viac a čím viac, tým lepšie. Je to čas, kedy máme možnosť ukázať svoju druhé, možno krajšie a dokonalejšie "ja".

Sobotný večer počas najväčšej módnej udalosti na Slovensku - Bratislava Fashion Weekend teda nemohol byť iný než TOP! Prehliadkový stan sa naplnil do posledného miesta, po stlmení osvetlenia a nasvietení móla nastala nefalšovaná atmosféra plná očakávaní a nedočkavosti a behom niekoľkých krátkych chvíľ to začalo. Večerná prehliadka výročnej 15. kolekcie na nastávajúcu sezónu od Miklosko Fashion Design.

Už predchádzajúce riadky napovedajú, že nešlo "len o takú" prehliadku. Pre autora značky mala špeciálny význam. Značka Miklosko Fashion Design oslavuje svoje 15. narodeniny a ako ináč, ak nie skvelou prehliadkou, v kruhu svojich fanúšikov a zákazníkov by mohol návrhár osláviť takúto významnú udalosť.

Úvod programu patril krátkej retrospektíve, ktorá prítomným priblížila známe, priam ikonické modely značky. Určite si všetci milovníci slovenskej módnej tvorby spomínajú na projekt FASHION KALENDÁR (2007 a 2008... áno, spomínam si aj ja, aj keď som v tej dobe ešte bol niekde úplne inde a mal som -násť), ktorý vznikol spoluprácou uznávanej slovenskej fotografky Petry Ficovej a vizážistu Alexa s poprednými slovenskými osobnosťami. Práve modely vytvorené pre tento projekt dostali znova priestor na výročnej prehliadke. Prítomní tak mohli vidieť červené hodvábne šaty, ktoré boli vytvorené pre Adelu Banášovú (2008), hnedo-zlatý brokátový kabát navrhnutý pre Veru Wisterovú (2007), hodvábnu plesovú róbu (tá bola doplnená masívnym náhrdelníkom, ktorý pochádzal z jednej z minulých autorských kolekcií bižutérie a poviem Vám, nikdy som nič jagavejšie naživo nevidel!) ušitú pre Zdenu Studenkovú (2005) alebo fialový flitrový kabát, v ktorom je nafotená Dara Rolins (2007).
Po (mini)retrospektíve nás čakal presun späť do súčasnosti. Je rok 2012, začína sezóna jeseň / zima a na prehliadkové mólo vstupuje prvý model. Nová sezóna, nový začiatok, nová línia pánskych modelov - Miklosko Jeans Design. Jednou z noviniek, ktorú si prichystala značka pre svojich zákazníkov k 15. výročiu vzniku je práve kolekcia určená mestským, moderným a sebavedomým mužom, ktorí sa neboja vybočiť zo stereotypu a všetkým ukázať, že sa to dá aj trochu inak...
Dominantné postavenie v kolekcii dostali najmä rafinované strihy a štíhla línia. Tie sa odzrkadľujú v zaujímavo riešených sakách alebo niektorých vypasovaných modeloch košieľ a nohavíc. Detaily kolekcie odkazujú na samotného autora, takže nemôžu chýbať flitre (napr. na límci saka), štrasová čipka, lakované opasky a obuv (ktorá bola špeciálne na túto príležitosť navrhnutá).
Mojim osobným favoritom je jeden z jednoduchších modelov kolekcie. Krátky čierny kabátik so zaujímavým strihom a väčším výstrihom. Skombinovaný s klasickou bielou košeľou (ako tomu bolo aj na prehliadke) vyzeral naozaj rafinovane a súčasne, no zároveň veľmi nadčasovo.
Výrazné štrasové brošne v tvare ruží a sŕdc, ktoré boli použité miesto motýlikov pochádzajú z najnovšej kolekcie autorskej bižutérie, ktorú nájdete už onedlho v Spleene. Mňa osobne viac dostali ruže Tie umocňovali pocit luxusu, ktorý vo mne počas prezentácie celej kolekcie neutíchal a súhlasne so zvyškom prítomných som pri každom jednom modely musel tlieskať a v duchu povedať svoje "wow".

Tieto dva modely sú pre mňa TOP z pánskej kolekcie. Krátky kabát o ktorom som sa zmienil o pár riadkov vyššie a dlhá vesta na prevezovanie.
"Čierna na deň, čierna na večer, čierna navždy!" (F. Mikloško)

Ako sám návrhár hovorí, momentálne prežíva svoje "menej farebné obdobie", čo sa samozrejme odzrkadľuje v jeho tvorbe. Pri navrhovaní dámskej a pánskej kolekcie preto siahal najmä po obľúbenej čiernej, odtieňoch šedej a výnimočne bielej farbe. Pri každom modely však nezabudol na svoj typický rukopis a preto nemôžu chýbať flitre, odlesky, čipka či kombinovanie rôznych textúr materiálov. 

Dámska časť kolekcie priniesla na mólo nekonečnú dávku ženskosti a noblesy. Modely určené na denné nosenie sa striedali s "koktejlkami" a pri kolekcii na zimnú sezónu nemohli chýbať ani saká a kabáty. Práve na tých sa znova objavuje kožušina, ako jeden z nosných materiálov zimnej kolekcie. 
Čoskoro začne obdobie večierkov a preto nemôžu v kolekcii absentovať ani večerné róby. Práve medzi nimi som si našiel svojho favorita dámskej časti. Dlhé šaty na večer, s vrchnou časťou z čipky, doplnené náhrdelníkom z novej kolekcie bižutérie Miklosko Jewels by Spleen a dlhými rukavicami. Presne takto si predstavujem nefalšovanú "femme fatale".
Nejde neupozorniť Vás na detaily ako priehľadné dlhé rukavice skombinované s masívnym štrasovým náramkom v tvare ruže či čiernym štrasom vykladaný "golierik". Práve tie robia kolekciu ešte výnimočnejšou a umocňujú pocit ženskosti, ktorý sa aj tentokrát skrýva nie len v použitých materiáloch a doplnkoch, ale aj v strihoch, ktoré znova kladú do popredia to, čo je na ženách krásne...Moji dvaja favoriti dámskej kolekcie! Naľavo blúzka so sukňou (čo som zistil až dodatočne) a napravo dychberúca večerná róba s najkrajším náhrdelníkom.
Detailnejšie fotografie kolekcie (aj tu nezverejnených modelov) nájdete v albumoch na oficiálnej stránke blogu na Facebook-u.

Foto: Zdenko HanoutYou Might Also Like

8 komentárov

 1. Milujem čiernu farbu, tie posledné fotografie sú jednoducho dokonalé, na chvíľku som prestala dýchať.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. bluzka a sukna su neuveritelneee,aaaw

  OdpovedaťOdstrániť
 3. ách ta fialová, to je fialová, a čierna má toľko tvári, že ju milujem. nech sú neóny, pastely, čokoľvek, čierna je proste navždy!
  keď to takto vidím, je mi ľúto, že som to nevidela naživo.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. vedela by som si toho mnoho odtiaľ predstaviť na sebe, dokonca aj mužské modely mi príde použiteľné pre ženu - fakt pekné a tá čierna je jednoducho naj :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. viem, že krátky koment, na to všetko, čo si napísal, ale jednoducho z tej nádhery nemám slov a chcem všetko!:)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. ja mám síce ovela radšej farby, ale musím uznať.. vyzerá to skvele, páči sa mi takmer každý model :) škoda že som aj Mikloška nevidela naživo, vyzerá to na vyvrcholenie celého BFW..

  OdpovedaťOdstrániť

//]]>