Miklosko Fashion Design - jeseň / zima (2013/2014)

21:18
Jeseň je každoročne obdobím, kedy módna tvorba sa dostáva do popredia. Z trafík si nosíme najhrubšie výtlačky módnych časopisov, na internete sledujeme streetstyle z FashionWeek(ov) a čakáme na nové kolekcie návrhárov a módnych ateliérov. Tohtoročnú sezónu jeseň - zima (2013/2014) otvoril v mojom prípade Fero Mikloško s prehliadkou kolekcie Couture vo Viedni.Viedenská Villa Trebitsch v pvej polovici októbra privítala stovku pozvaných hostí, ktorým bol v jej priestoroch predstavený výber z najnovšej dámskej kolekcie Miklosko Fashion Design, pánskej kolekcie Miklosko Jeans Design a kolekcie bižutérie Miklosko Jewels by Spleen.

Dámska kolekcia pozostávajúca najmä zo šiat, sák a kabátikov niesla jasný rukopis návrhára. V jednotlivých modeloch sa skĺbila ženskoť - v strihoch vyzdvihujúcich krivky ženského tela, lesk - flitrové zdobenie na použitých materiáloch a noblesa - modely nesúce prvky vysokého krajčírskeho umenia. Oproti minuloročnej výročnej kolekcii, ktorej dominovala čierna (a hneď niekoľko modelov z nej som zahliadol na prítomných dámach), sa v novej sezóne Fero Mikloško rozhodol pre viacero farebných odtieňov. Tie sa v pravidelných intervaloch striedali na predvádzaných modeloch a z nich možno vyzdvihnúť zemité a hnedé farby kombinované so zlatými a medenými odleskami. Svoje zastúpenie mali takisto biele a šedé farebné tóny.
Hneď na niekoľkých modeloch bolo zrejmé zaujímavé kombinovanie vzorov - od geometrických, cez klasické káro až po abstraktnejšie vzory.Výrazným prvkom kolekcie, ktorý v mojej mysli najviac zarezonoval, boli kožušiny. Tie sa objavili ako na dámskych kabátikoch, tak aj na doplnkoch - kabelkách a baraniciach. Práve spomínané výňatky z kolekcie, pripomínajúce cárske Rusko a východnú Európu, dodávali vybraným modelom dávku luxusu a ženskosti.

Bol by hriech nespomenúť doplnky, z ktorých u mňa najviac utkveli dámske tašky v zelenej farbe a "psaníčka".Po minuloročnom predstavení prvej ucelenej pánskej kolekcii - Miklosko Jeans Design ma zaujímalo, či a akým smerom bude pokračovať tvorba pánskych modelov Fera Mikloška. Na nastávajúcu sezónu slovenský návrhár predstavil tri vybrané spoločenské modely. V nich využil množstvo zlata, vzor kohútej stopy či kožušinu, ktorá tentokrát vyvolala prekvapivú reakciu prítomných (a ja som sa musel oprieť o stenu, pretože ako Dara spieva "...môj nízky tlak sa rapídne zvýšil.").


Predstavenie kolekcie jeseň - zima 2013/2014 malo podľa môjho názoru veľmi intímny no zároveň veľkolepý charakter. Celá kolekcia dokonalo zapadla do vybraných priestorov a modelky zchádzajúce po schodiští mi pripomenuli záverečnú scénu z filmu o Coco Chanel a časy, v ktorých sa rodili prvé Couture kolekcie a o ktorých som mohol len čítať. A presne takto som si vtedajšie prehliadky predstavoval...


Ďakujem za pozvanie (a zážitok) tímu MFD.

You Might Also Like

4 komentárov

 1. Niektore kusky su naozaj skvele. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. ten kožušinový muž, neviem si nikoho takto predstaviť na ulici :D

  http://andrea-magazine.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
 3. ja neviem či sa mi viac páčia pánske alebo dámske kúsky!
  wau nádhera

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Už mal aj krajšie kolekcie :(

  OdpovedaťOdstrániť

//]]>