Slovenskí módni návrhári predstavili svoje nové kolekcie na jesennej časti Bratislavských módnych dní.

21:36Uplynulý týždeň patril v hlavnom meste už ôsmemu ročníku Bratislavských módnych dní. Domáci módni návrhári, ich fanúšikovia, redaktori módnych magazínov a pozvaní hostia sa stretli v jednom z luxusných hotelov Bratislavy, aby si počas dvoch večerov užili maratón prehliadok. Na móle sa vystriedala hŕstka slovenských módnych tvorcov, ktorých tento rok striedali značky a návrhári z Talianska.

Ktoré kolekcie zarezonovali u prítomných najviac a aká bola jesenná časť Bratislavských módnych dní? Čítajte ďalej...

Bratislavské módne dni patria medzi "stálice" na slovenskom trhu. Každoročne ponúkajú dve časti (jarná a jesenná), počas ktorých vybraní návrhári prezentujú svoje nové kolekcie hŕstke pozvaných hostí a médiám. Jesenné BMD po prvý krát vo svojej histórii sprostredkovali všetky prehliadky aj prostredníctvom on-line prenosu na internete. Toto rozhodnutie možno hodnotiť pozitívne a predpokladám, že sa v tejto tradícii bude aj naďalej pokračovať.

Mólo BMD počas troch večerov (z ktorých v tomto príspevku zhrniem dva - druhý a tretí) privítalo modely etablovaných mien slovenskej módnej tvorby, no nechýbalo ani niekoľko nováčikov. Príjemným osviežením prehliadok bola vyššia koncentrácia pánskych modelov, čo určite potešilo nie len mňa. Veľký priestor (z môjho pohľadu až príliš veľký) dostala na spomínanom podujatí aj kožušinová tvorba a doplnky.

A teraz k samotným kolekciám...

Libor Komosný & Veronika Kostková
Známa dvojica domácej módnej tvorby - Libor Komosný a Veronika Kostková, sa znovu dala dohromady a vytvorila kolekciu modelov, v ktorých sa čierna striedala s vínovočervenou farbou a výraznými medenými odleskami. Novinkou boli pánske modely. Najvýraznejším kúskom kolekcie bol z môjho pohľadu pánsky kabát so zaujímavou štruktúrou materiálu a dámske šaty s výrazným zdobením v časti ramien.

Jaroslava Wurll Kocanová
Jedným z nových mien, ktoré mali na jesenných BMD svoju premiéru, bola aj mladá slovenská návrhárka Jaroslava Wurll Kocanová. Prostredníctvom prehliadky jej kolekcie sa prítomní na malú chvíľu preniesli do prostredia rozprávok, ktorým dominujú krásne víly. Modely spoločenských šiat zdobili výšivky odkazujúce na slovenskú ľudovú tvorbu a množstvo čipky.

Slavomíra Vlasová
Slavomíra Vlasová vo svojej kolekcii siahla po kombinácii čiernej a zelenej farby, ktorú kombinovala so striebrom. Z môjho pohľadu najslabšia skupina modelov. Nezaujali ma strihovo, farebne a ani prevedením.

Lukáš Kimlička
Svoju pánsku "prvotinu" predviedol na móle Lukáš Kimlička. Kolekcia pánskych modelov, v ktorých dominijúcu čiernu dopĺňala kontrastná biela farba, bola prijatá prítomnou verejnosťou naoazj vrelo a vrúcne. Minimalistické "oversize" strihy v kombinácii s výraznou fotopotlačou odzrkadľujú aktuálne trendy a kolekciu predurčujú na úspech v kruhoch mladej, módychtivej generácie. Mojim osobným favoritom boli čierno-biele mikiny a predĺžené kabáty.

Veronika Hložníková
Vo svojej poslednej kolekcii predstavila Veronika Hložníková modely, ktoré svojím prevedením nemôžu uraziť, ale (bohužiaľ) ani prekvapiť. Čierno-bielo-červená farebná kombinácia zaručuje nadčasovosť a istotu v kruhoch (nie len) slovenskej módy.

Ida Sandor
Jedným z prekvapení posledného dňa BMD bola určite kolekcia Idy Sandor, s ktorou som sa v daný večer stretol po prvýkrát. Minimalistická kolekcia "ready to wear" modelov v obľúbených odtieňoch béžovej a červenej dokonale zapadá do slovenských ulíc. Môj obdiv majú najmä dámske kabáty na preväzovanie s koženými detailami.

Renáta Kliská
Ako som vyššie spomenul, množstvo priestoru na BMD dostala kožušinová tvorba. Predkladám Vám jednu z predstavených kolekcií, od autorky Renáty Kliskej. Leopardie vzory, farby, "ombre kožušiny", prešívanie, ... Všetkého veľa a zbytočne. Za mňa "nie".

Michaela Ľuptáková
Druhým "top momentom" záverečného večera bola Michaela Ľuptáková a jej nová kolekcia. Farebné bloky zelenej a kráľovskej modrej sa striedali na modeloch zvýrazňujúcich krásu ženského tela. Aktuálna kolekcia priniesla úplný opak svojej predchodkyne (odprezentovanej na Bratislava Fashion Weekend 2012) a ja tlieskam.

Jana Pištejová
Úplný záver BMD patril Jane Pištejovej. Na jej prehliadku som bol naozaj veľmi zvedavý. Už len prto, aké rozporuplné reakcie vyvoláva jej tvorba.
Po tom, čo sa z reproduktorov ozvalo meno návrhárky, sa v sále spustilo burácanie, potlesk a rozmýšľam, či piskot vychádzal z úst prítomných dám, alebo k tomu nútili svojich manželov. Za neprestávajúceho potlesku sa predviedli známe osobnosti Slovenska (ešte stále nechápem, prečo má niekto potrebu tlačiť na mólo speváčky / moderátorky) v modeloch odhaľujúcich ramená, dekolty, lýtka, stehná, ... Všetko bolo veľmi sexy, všetkého bolo veľa a ja som nevedel, kam sa skôr pozerať a či vôbec... Prítomné dámy si to ale náramne užili a môj názor teda (zrejme) nereprezentuje vkus väčšiny.


Ďakujem za pozvanie a možnosť byť na ôsmom ročníku BMD.

Foto: Daniel Kaplavka / STAR Production

You Might Also Like

6 komentárov

 1. Super článok! :) Naozaj si každé modely presne ohodnotil :) Top bol pre mňa určite Lukáš Kimlička a dvojica Libor Komosný & Veronika Kostková! :) Totálne s tebou súhlasím aj s komentárom k Slavomíra Vlasová. No a nesúhlasiť musím zasa s tým čo si napísal k Renáte Kliskej, mne to príde milé a zaujímavé :))

  OdpovedaťOdstrániť
 2. uzasne si to pre nas 'mody az tak neznalych' zhrnul :-) mne sa asi najviac paci Jaroslava Wurll Kocanová a Ida Sandor, ja som taka 'konzerva', hehe :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. No pani! Luptakova a Kocanova jsou nej - ty bych brala hned do sveho satniku:)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. len detail - ten online prenos bol uz aj na jar ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. s pištejovou klinec udretý po hlavičke. presné.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Mne sa páci, ako si Pištejovú diplomaticky opísal :D :D

  OdpovedaťOdstrániť

//]]>