Prípravy na plesovú sezónu vrcholia. Svoje kolekcie večerných šiat predstavila špička módnych dizajnérov na módnej prehliadke Orange Fashion 2013

22:09Reprezentatívne priestory Slovenskej filharmónie v Bratislave sa stali miestom, kde pätica renomovaných slovenských návrhárov predviedla svoje kolekcie večerných šiat na nastávajúcu plesovú sezónu.

Hana Převrátilová v spojení s Borisom Hanečkom, Fero Mikloško, Veronika Hložníková, Marcel Holubec W. a Mária Štraneková so študentmi Ateliéru design oděvu v Zlíne.
Päť samostatných kolekcií, piatich zvučných mien slovenského módneho biznisu naplnilo predvádzacie mólo a pripravilo hneď niekoľko výnimočných a nezabudnuteľných okamihov večera.

Ženskosť, rozprávkové motívy a noblesa. Trojica spoločných menovateľov, ktoré sa prelínali každou kolekciou. Spojenie elegancie, hry farieb a zaujímavých detailov stálo za čarom prehliadky, ktorá už 10 rokov pripomína začiatok blížiacej sa plesovej sezóny na Slovensku.

Jubilejný 10. ročník výnimočnej módnej prehliadky Orange Fashion otvoril jeden z návrhárov, ktorý mal možnosť predvádzať svoje modely aj na historicky prvom podujatí tohto typu. Fero Mikloško predviedol kolekciu dámskych a pánskych večerných modelov, ktorá niesla jeho charakteristický rukopis a tóny obľúbenej čiernej v kombinácii odleskov zlata.
Spoločným prvkom všetkých modelov boli výrazné siluety, pri ktorých návrhár vychádzal z línií používaných v minulom storočí. Lesk, krištály, čipka a kožušinové doplnky nadväzovali na aktuálnu kolekciu autora a odkazovali na tvorbu, ktorá je v radoch slovenských dám veľmi obľúbená. Výrazné šperky a zamatové obleky charakterizovali pánsku líniu večerných odevov Fera Mikloška. Aj spomenuté fakty napovedali o chuti búrať zažité predstavy o pánskom večernom smokingu.


Veronika Hložníková bola ďalšou slovenskou návrhárkou, ktorá mala možnosť prezentovať sa na prvom a a aj aktuálnom (desiatom) ročníku Orange Fashion. Rozprávkové motívy, satén, množstvo čipky a detaily ako šnurovanie, boli charakteristické pre kolekciu, ktorú predstavila v priestoroch Reduty.
Jedným z najvýraznejších modelov boli čierno-biele pruhované šaty previazané hrubou fialovou stuhou v páse. Tie zaujali množstvo prítomných dám a vyslúžili si obdiv a potlesk zo strany publika.

Marcela Holubca W. si dodnes spájam najmä s jeho kolekciou Les Choses de la Vie, ktorú verejnosti predstavil na jeseň roku 2012. Svojou aktuálnou kolekciou večerných šiat a pánskych odevov znova potešil a nesklamal. Jazdecké motívy, ktoré vo svojej tvorbe už v minulosti použil, znova dostali priestor a dopĺňali jednotlivé modely. Tým boli charakteristické vzdušné a rozviate materiály, kombinované so strapcami a tvrdšie pôsobiacou lakovanou kožou v  rôznych farebných odtieňoch. Vďaka použitým materiálom mali prítomní možnosť vidieť hneď niekoľko modelov, ktoré na móle takpovediac "ožili" (úvodná fotografia).

Dvojica Hana Převrátilová a Boris Hanečka je na poli slovenskej módnej scény dobre známa. Ich ďalšia spolupráca tentokrát preniesla všetkých prítomných do krajčírskych dielní. Modely "napoly" ušité, v procese prípravy či dokonca "neukončené". Aj takýmito prívlastkami by sa dalo charakterizovať trinásť modelov autorskej dvojice. Za všetkým však stojí príbeh, vízia a niečo hlbšie.
Medené tóny, hodváb, zamat, pštrosie perie a kryštály. To všetko mohli prítomní zahliadnuť na modeloch, ktoré odkazovali na zlatú éru Hollywoodu, večierky v štýle Great Gatsby a obdobie swingu.

Päticu návrhárov uzatvárala tento rok Mária Štraneková s tímom študentov Ateliéru design oděvu zo Zlína. Kolekcia nesúca názov "Love" hľadala inšpiráciu v symboloch. Viera, láska a nádej. Na jednotlivých modeloch bolo badať čitateľný rukopis Márie Štranekovej. Okrem samotných modelov zaujali aj autorské dopnky, ktoré sa na niektorých modeloch vynárali v podobe zaujímavých detailov.

Spomínaný večer sa niesol aj v charitatívnom duchu. Už po tretíkrát autori pripravili po jednom červenom modely spoločenských šiat, ktoré pod spoločným názvom "Šaty zo srdca" odprezentovali v závere módnej prehliadky. Výťažok z charitatívnej dražby piatich modelov poputuje tento rok na pomoc predčasne narodeným deťom.Orange Fashion 2013 je jednou z módnych udalostí Slovenska, kde je každoročne prezentovaná špička. Kolekcie prinášajúce široké spektrum modelov majú zakaždým úspech a pár týždňov po predstavení ich možno vídať na väčšine spoločenských udalostí.

Čo si myslíte, ktoré modely si nájdu miesto v šatníkoch slovenských dám?

Za pozvanie ešte raz ďakujem.

Foto: Orange, SITA

You Might Also Like

4 komentárov

 1. mne už sa tuším každý návrhár dostatočne ucelil v hlave a stále dokola už sa mi páčia tí istí :) mikloško vyzerá už tradične super, zajtra mám isť do jeho ateliéru tak som zvedavá, dúfam že tam táto kolekcia bude :) dalej, Holubec perfektné, tie strapce, on vždy niečo vymyslí :D a kombinácia Převrátilová a Hanečka.. to kombo čiernej a bielej vyzerá skvele, pritom su to dve v podstate menej živé fraby, ale dokopy..tie modely veelmi pútajú pozornosť :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Teda ja ak by som si mohla vybrat, u mna by si kludne nasla miesto aj polovica modelov! ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ten pansky model je perfektni =-O
  Z damskych foto c. 2 a cervena klasika =) (c. 7)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Milujem tie "mini vlečky" ako sú na Šatách zo srdca, ktoré sú úplne napravo (inak majú dosť Supermanoidný pláštik). Je to úplne najkrajšie, vždy si ich všímam a dokážem sa pre ne nadchnúť :)

  OdpovedaťOdstrániť

//]]>