Sezóna.

20:23Rok pozostávajúci zo štyroch sezón dopĺňa hneď niekoľko ďalších sezón. Minimálne v našich šatníkoch...

Pomedzi zimnými kabátmi a letnými sakami čoraz väčší priestor dostáva prechodné oblečenie, Cruise kolekcie navnadzujú na nastávajúcu sezónu a vydobíjajú si svoje miesto v našich životoch. Aktuálne zimné kolekcie, napriek faktu, že leto práve začalo, sú už niekoľko mesiacov všetkým známe.

Všetko sa deje tak nejak rýchlo. Vo všetkých oblastiach života, módu nevynímajúc.

Pojem "fast fashion" je čoraz viac skloňovanou dvojicou slov aj v našich končinách. Mladí ľudia dychtivo sledujúci posledné módne trendy a skupujúci aktuálne kolekcie veľkých módnych reťazcov. Hlasné povzdychy v skúšobnej kabínke obchodu na štyry písmená a hromada oblečenia s visačkami "made in ... (blízky východ)".

Niečo na veľkých módnych reťazcoch je. Ponúkajú možnosť vlastniť a byť vlastnený. Dávajú šancu širokému spektru ľudí mať "posledný hit sezóny" vo svojom šatníku.
Avšak... Postrádajú príbeh, pridanú hodnotu a podpis. Oblečenie šité na tisíce kusov, v nevhodných podmienkach a bez akejkoľvek hlbšej myšlienky. Presne to pre mňa osobne znamená "fast fashion".

A čoraz viac zamestnáva moju myseľ to, aké cesty vedú z tohto (pre mňa zatiaľ) blúdneho kruhu...

Jedným z možností riešenia by mohla byť podpora domáceho dizajnu a výroby. Pri vizualizácii môjho šatníka som dospel k záveru, že napriek faktu, že v ňom prevláda konfekcia s prívlastkom "fast fashion", nájdu sa v ňom aj kúsky od domácich dizajnérov, vyrobené v slovenských a českých dieľňach, majúce svoj vlastný príbeh.
Posledným z takýchto kúskov je (v mojom prípade veľmi obľúbený) clutch alebo aj aktovka do ruky, od značky Belenty, ktorá v sebe spája dizajn zo Ženevy a ručnú výrobu v Česku. Kombinácia svetlej kože a tmavomodrého podkladu je ideálna na oživenie môjho (zväčša) tmavého šatníka a ľahko ju doplním obľúbenými modrými ale aj hnedými oxfordkami a ďalšími doplnkami.

Aký je Váš názor na "fast fashion" a čo "domáceho" skrýva Váš šatník?

Košeľa - Zara
Nohavice - Terranova
Bunda - Divided Grey
Topánky - F&F

You Might Also Like

6 komentárov

 1. kde to je fotene prosim? :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Praha - Škroupovo náměstí (pri Jiřího z Poděbrad) :)

   Odstrániť
 2. Dá sa tá taška kúpiť aj niekde v kamennom obchode? Je perfektná a podľa ich webu sa mi do nej zmestí aj môj Mac :))

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. myslím, že to ide len cez E-shop na www.belenty.com
   (ale dodávajú rýchlo a spoľahlivo :) )

   Odstrániť

//]]>