Mercedes Benz Prague Fashion Weekend 2014

22:19


September je vo svete módy každoročne považovaný za nový začiatok. Návrhári po lete otvárajú svoje ateliéry, módne magazíny vydávajú výtlačky s čo najvyšším počtom strán a v metropolách módy vyrastajú biele stany, v ktorých sa zhromažďujú všetci fanúšikovia módy a dizajnu. 

Fashion Week (prípadne Fashion Weekend) nie je len maratónom prehliadok. Je to malý sviatok. Niekoľko dní, počas ktorých sa možno pozrieť na módu ako z estetického a umeleckého pohľadu, tak aj zo strany ekonomickej a marketingovej. Fashion Week je príležitosť stretnúť svojich blízkych a priateľov, ktorí zdieľajú rovnaké záujmy. Je to možnosť vidieť (a v neposlednom rade "byť videný"), zabaviť sa a na chvíľu byť súčasťou (módnej) budúcnosti. 

Udeleniu PressPassu na Mercedes Benz Prague Fashion Weekend som sa úprimne potešil. Po niekoľkých sezónach, ktoré som strávil v hľadisku slovenských módnych udalostí, som dostal možnosť vidieť prácu českých módnych návrhárov naživo.
Priestory Právnickej fakulty UK v Prahe sa na štyri septembrové dni zahalili do čiernej farby. Hodinu po hodine hostili iného návrhára a stovky prítomných. To, že išlo o medzinárodnú spoločenskú udalosť, potvrdzuje aj fakt, že medzi hosťami sa objavilo viacero významných zahraničných osobností a buyerov.

Maratón prehliadok pre mňa začal vo štvrtok, kedy som navštívil prezentáciu kolekcie, ktorá vznikla v spolupráci Ivany Mentlovej a českej značky Pietro Filipi pod názvom Silverline. Ide o prémiovú líniu určenú pre dámy, na denné aj večerné nosenie. Na móle predviedli modelky minimalizmus, základné farebné odtiene a zaujímavé detaily.Kateřina Geislerová poňala svoju kolekciu na jar/leto 2015 vo svetlých odtieňoch maslovej a béžovej, ktorú doplnila výraznou modrou. Kolekcii dominovali vesty a kabáty so zaujímavým spracovaním. Samozrejme nechýbali šaty z ľahkých materiálov. Už len pohľad na ne vo mne vyvolával pocit, že leto mi naozaj chýba (a to mám radšej jeseň...).


Stinak Vladimír Staněk sa ako jeden z mála návrhárov venuje v rámci svojej tvorby výhradne mužskému zákazníkovi. Okrem toho, že každoročne uvádza na trh vlastnú kolekciu pod názvom "Stinak", ide o návrhára pánskej línie u značky Pietro Filipi. Tentokrát predviedol na móle ucelenú čierno/bielu kolekciu s niekoľkými zelenými akcentmi, ktoré sa objavili napríklad na doplnkoch. Intro prehliadky napovedalo, kde autor hľadal inšpiráciu. Aktuálny životný štýl mladých ľudí, ich prepojenie s modernými technológiami, potreba prezentácie v online prostredí, tagovanie a samota, ktorá prichádza napriek všetkým vyššie spomenutým aspektom. Základným symbolom a poznávacím znamením kolekcie je #hashtag, ktorého motív sa objavil hneď na niekoľkých modeloch. Na mňa osobne najviac zapôsobili doplnky - tašky. Myslím, že by som si v nich určite vybral hneď niekoľko modelov...

#chcempsaníčkoSTINAK #chcemtaškuSTINAK #ďakujem


Ďalšie prehliadky som absolvoval následne až v nedeľu. Tú pre mňa otvorila Jindra Jansová, ktorá sa v kolekcii na jar/leto 2015 pohráva nie len s farbami a potlačou, ale aj dĺžkou sukní, šiat a tuník, ktoré boli pre jej novú kolekciu príznačné. Príjemným doplnkom boli v jej prípade práve ozdobné viazania okolo kotníkov modeliek, ktoré sú určite aj vhodným DIY projektom pre niektoré z Vás ... :)


Popoludnie patrilo v programe českej značke "Odivi", ktorá (ako som si za tých pár mesiacov, čo tu bývam, stihol všimnúť...) patrí medzi veľmi obľúbené a žiadané artefakty na poli českej módy. Hneď na úvod musím poznamenať, prehliadka Odivi bola zážitok! Možno to bolo bubeníkom, ktorý naživo počas celej prehliadky doprevádzal modelky, možno plným hľadiskom, možno samotnou kolekciou... Každopádne, malo to gule (ehm, no...)!
Kolekcia sa niesla v tónoch bielej, čiernej a broskyňovo-oranžovej farby a dominovali jej ženské a "vzdušné" strihy (nohavice, šaty a sukne) so zaujímavými detailami, ako napríklad "harmonikové" riasenie na páse či hrudi. Osobne ma veľmi zaujali aj drevené doplnky, konkrétne slnečné okuliare (v pánskej verzii by ma jedne potešili, fakt!) a mohutné náramky, ktoré vznikli v spolupráci so značkou Brumley.
Ihneď po prehliadke ma začala mátať otázka... "Kedy bude mať Odivi pánsku kolekciu?"


Ojedinelé farebné kombinácie vrámci MBPFW predstavila Zuzana Kubíčková. Tá vo svojej kolekcii použila klasickú farebnú kombináciu modrej a červenej, ktorú striedala s azúrovo-tyrkysovou, béžovou, púdrovo-ružovou a mintovou farbou. Na prvý pohľad jednoduché strihy nechali vyniknúť transparentnosť či vrstvenie materiálu a jednotlivých odevov.


Kolekcia Mira Saba ma zaujala najmä vďaka mohutným a výrazným doplnkom (náušnice, opasky...), ako aj celkovému stylingu, ktorý mi pripomínal jeden z posledných u značky Marni. Objemné strihy, nepravidelné riasenie, kimonové viazanie...
To všetko mi utkvelo v pamäti, keď sa povie Miro Sabo SS 2015.


Počas MBPFW som videl rôznorodé kolekcie, počas ktorých sa striedali nie len farebné a strihové variácie, ale aj prevedenie, štýl a myšlienka.

Najbližšie Vám priblížim večernú prehliadku "Red Cut by Aukro", ktorou MBPFW v nedeľu večer vyvrcholil.

Fotografie celých kolekcií (a návrhárov, ktorých som bohužiaľ nestihol) nájdete na oficiálnom webe MBPFW.

You Might Also Like

3 komentárov

 1. odivi ma zaujalo asi najviac a potom Zuzana Kubíčková- pekné farby, strihy. Fakt super!
  a Staněk- jedno labúžo, ktoré zaklincoval zelenými ponožkami! Fakt super, dobre sa na to pozerá. A s taškami súhlasím, brala by som aj ja.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Podívej se i na Petru Ptáčkovou, ta byla úžasná =)

   Odstrániť
 2. najviac mi jednoznačne udrela do očí Kubíčková, velmi dobre to vyzerá :) ale dalej už mi vyčnievajú len odivi - strihy vyzerajú skvelo, a ešte Stinak, a toť zatial všetko :D super že si mal presspass, parada ;)

  OdpovedaťOdstrániť

//]]>