Nová kolekcia Fera Mikloška? Jedným slovom rozmanitá!

20:55


Predviesť svoju novú kolekciu počas Fashion Week-u, znamená pre návrhára možnosť, na profesionálnej úrovni ukázať svoju tvorbu, nadviazať obchodné príležitosti a budovať dobré meno svojej značky. Takéto šťastie mala minulý týždeň trojica slovenských návrhárov na "módnej udalosti roka" v Rakúsku - MQ Vienna Fashion Week. 

Známy slovenský návrhár Fero Mikloško predstavil kolekciu jeseň / zima 2014 svojej značky "Miklosko Fashion Design", dvojica "We Are not Sisters" predviedla rakúskemu publiku kolekciu urban oblečenia na sezónu leto 2015 a s kolekciou kabeliek sa predstavila slovenská značka "Katie´s bag".

Najvačší úspech bezpochyby získala kolekcia luxusných dámskych modelov od Fera Mikloška. 
Čím tentokrát prekvapil?
Aktuálna kolekcia Fera Mikloška je jedným slovom "rozmanitá". Po kolekciách, v ktorých sa návrhár zameral na jednu farbu (Little black Collection SS 2014) či jeden motív, priniesol tentokrát na mólo širokú škálu modelov, v ktorých bolo badať chuť experimentovať a kombinovať. Strihy podtrhujúce krivky a krásu ženského tela, ktoré dlhoročne pretínajú tvorbu Fera Mikloška, boli badateľné aj tentokrát, no vďaka zaujímavým variáciám farieb a materiálov, ich možno badať v úplne inom, novom svetle.

Na prvom mieste bol aj tentokrát luxus, noblesa a ženskosť.. Či už išlo o nohavicový kostým, krátke koktejlky, dlhý kožuch, rafinovane strihanú sukňu či honosnú večernú róbu, zakaždým bolo cítiť "výnimočnosť" a "neprehliadnuteľnosť" daného modelu.

Prekvapivá bola najmä farebnosť, pre ktorú sa návrhár tentokrát rozhodol. Vášnivá červená, kráľovská fialová, parížská modrá, cyklámenová a kontrastná zelená. Prehliadkové mólo hralo práve týmito farbami, zatiaľ čo obľúbená čierna sa tentokrát dostala do úzadia. Nechýbali zlaté a strieborné odlesky, ktoré bolo možno badať na čipke či použitých lurexových nitiach.

Keďže išlo o kolekciu jeseň / zima, nechýbali návrhárové obľúbené kožušiny (dlhosrsté aj krátkosrsté), ktoré sa objavili ako detail na golieroch ale aj ako hlavný materiál pri kožuchoch rôznych dĺžok. Protiklad k použitým kožušinám tvorila francúzska čipka, evokujúca ženskosť a erotický nádych. Práve na nej bolo možno badať motívy kvetov, ktoré dizajnér celoročne s obľubou využíva. Pri materiálovej skladbe kolekcie nemožno nespomenúť hodváb, šifón a vzhľadom na sezónu aj hrubšie buklé a brokát.

Modely dopĺňala aj tentokrát autorská bižutéria Miklosko Jewels by Spleen, pre ktorú sú v aktuálnej kolekcii príznačné rozmanité kryštále v rovnakom odtieni a ich geometrické usporiadanie. Je úžasné, že aj v malej krajine, akou Slovensko je, sa nájdu ľudia, ktorí majú možnosť tvoriť a venovať sa móde celý svoj život. Návrhári, ktorí majú svoj nezameniteľný rukopis a ktorí rozumejú svojim klientkám a ich potrebám. Fero Mikloško so svojou značkou Miklosko Fashion Design je toho príkladom. Každoročne produkuje dve hlavné a ďalšie "špeciálne" (jedna sa práve chystá) kolekcie, ktoré zakaždým podčiarkujú jeho charakteristický štýl, no vždy prichádzajú s niečim novým, čo si získa srdce prítomných. Ako poslednú nedeľu vo Viedni.

Tlieskam.

Ďakujem Miklosko Fashion Design a Slovak Fashion Council za možnosť byť súčasťou prezentácie slovenskej módy na MQ Vienna Fashion Week.

Foto: Jaroslava Črepová

You Might Also Like

4 komentárov

 1. Ženské, zvodné, elegantné, krásne...a tie kožušiny super!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. velmi pekne kusky oblecenia. co ma vsak trosku zaskocilo, je kvalita fotiek :/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Priznám sa, že ja som tentokrát nefotil vobec a len som si užíval atmosféru :)

   Odstrániť

//]]>