Doma s knihou.

10:12


Na jeseň vždy prežívam útlm.

Slnko zapadá ešte pred prípravou večere, hudba je tlmenejšia, vrstvím oblečenie (prípadne kombinujem s dekami) a v izbe rozvoniava bylinkový čaj.
To je moja predstava ideálneho jesenného večera.

Doma, bez akýchkoľvek bujarých večierkov a veľkého počtu ľudí.

Knihy som vždy miloval. Po rannom detstve (rozumej druhý stupeň základnej školy) som ich odsunul na druhú koľaj a naplno si užíval prítomnosť hracej konzoly v príbytku našich susedov (pozdravujem a ospravedlňujem sa za narúšanie súkromia...). Bude to znieť zvláštne, no ku knihám ma dostalo späť povinné (stredoškolské) čítanie. Bol som jeden z mála, čo túto aktivitu dobrovoľne a zodpovedne plnil (pozdravujem spolužiakov, ktorí spolu so mnou spadali do kategórie čítajúcich "dinosaurov").


Dnes knihy stále viac a viac milujem. Aj keď som si počas posledných mesiacov nekúpil ani jednu, môžem povedať, že stále sú dôležitou súčasťou môjho života. Bežne sa stáva, že svoju obedňajšiu prestávku trávim v rohu kníhkupectva, kde si listujem a čítam prológy.

Doma máme (na náš vek a aktuálne priority ľudí v našom veku) celkom slušnú zbierku kníh. Prózu ukladáme do knižnice v spálni a v jedálni máme knihy o móde, dizajne a cestovaní.

Náš byt je aktuálne v ideálnom stave. Máme všetko čo chceme a potrebujeme. Priestor je prakticky využitý a dolaďujeme ho už len drobnými doplnkami, ktoré (nevedomky) nachádzame kade-tade. Mojou víziou do budúcna je vytvorenie "čítacieho rohu". Miesta, kde budú skvelé príbehy skĺbené s inšpiráciou a múdrosťou. Nebude tam chýbať pohodlný "ušák", trojnohý kávový stolík, pletený pléd, dostatok denného svetla a lampa na večerné čítanie (možno práve tá na akože "fotografickom statíve").

Čo by ste mi odporučili prečítať? A má niekto tip na zaujímavého českého autora?
You Might Also Like

9 komentárov

 1. Do jara ten kout máme..slibuju <3

  (a jen doufám, že se o něj nebudeme bít =D )

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Miluju interiérové fotky a články, hrozně mě inspirují. A ušák je i můj sen, mám už pár let jeden vyhlídnutý v Ikee (sice masová výroba, ale co) a doufám, že ho jednou budu mít:)

  Lucieswlife

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jo jo, aj ja pokukujem po ušáku z Ikea... Našiel som ešte jeden, no so štvornásobnou cenou, ktorá mi príde aktuálne neprimeraná :-/

   Odstrániť
 3. já jsem nedávno dával na blog post o knihách, ten sis ale určitě už pročetl, takže tipy na svoje oblíbené autory nebo co zrovna čtu, Ti psát je zbytečné. ale ty fotky! číslo sedm, tam by se mi odpočívalo a lenošilo :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Jo jo, čítal :) A tú knihu ohľadne štýlu z Paríža som už niekoľkokrát listoval (ale zatiaľ ju stále nemám doma)...

   Odstrániť
 4. neviem si z tých fotografií vybrať, ktorá je najkrajšia. Čítacie kútiky milujem a na internáte mi veľmi chýba :( . Nie sú to žiadne novinky, ale toto rada čítam na jeseň: Eat,Pray, Love (originál), Minule keď som... od Remi Kloosa, Harry Potter 1, By the river Piedra I sat down and wept od Paula Coelha a detektívky :)

  http://livingbypanicca.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Zo spomenutého rozmýšľam nad novým Coelhom... Recenzie ma ale trochu odrádzajú :-/

   Odstrániť
 5. Doporučuji si přečíst Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel. Je tam od všeho něco- historie, současnost, příběh, ale hlavně neskutečný nadhled a vtip. Ideál na dlouhé zimní večery (které s touto knihou nikdy nebudou dost dlouhé).
  A ty Tvoje čtecí koutky jsou dokonalé! Toužím po takovém už dlouho, ale bytové podmínky to zatím nedovolují.
  Měj se krásně!
  Gabča
  www.earringsonabook.blogspot.cz

  OdpovedaťOdstrániť

//]]>