Dávka českej módy z Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend

20:49


Jednou z príjemných stránok blogovania je určite účasť na prebiehajúcich Fashion Week(endoch), ktoré postupne získávajú svoje opodstatnenie aj v našich zemepisných šírkach. Praha minulý víkend po polročnej pauze znova ožila českou módou a vďaka konceptu Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend predstavila pripravované kolekcie českých módnych návrhárov na sezónu jeseň / zima 2015.

Historické priestory bývalej Živnostenskej banky (a budúceho múzea svetla ZIBA) sa stali na dva dni domovom českej módy a jej fanúšikov. Organizátori pripravili pre prítomných program, ktorému dominovali etablovaní dizajnéri, no nechýbalo ani niekoľko nových mien.

Dnes vám prinášam reportáž z prehliadok kolekcií, ktoré v mojej mysli zarezonovali najviac.
La Formela
Dizajnérské trio bolo len pred niekoľkými dňami vyhlásené v rámci cien Czech Grand Design 2014 za víťaza kategórie "Módní designér roku" a tak som ich novú kolekciu o to viac očakával. Na nastávajúcu sezónu si pre svojich fanúšikov pripravila La Formela modely, ktoré sú na jednej strane vzdušné až rozviate (večerné šaty), na strane druhej ťažké a pevné (zimné kabáty). Ako som sa neskôr dočítal, kolekcia bola inšpirovaná prácou baníkov, čomu zodpovedá použitie rôznych kožených páskov a karabínok, ktoré tvoria zaujímavé a efektné detaily.


Petra Balvínová
Módnu návrhárku Petru Balvínovú registrujem od roku 2012, kedy sa predstavila vrámci vtedajšieho "Bratislava Fashion Weekend" a jej tvorba ma oslovila svojou ženskosťou a hravosťou. Tej ostala verná dodnes, o čom ma presvedčila aj najnovšia kolekcia na zimu 2015. Návrhárka sa v nej rozhodla kombinovať typického predstaviteľa zimných mesiacov - obľúbenú šedú, s nežnými odtieňmi púdrovo-ružovej a mentolovo-zelenej farby. Na prehliadkovom móle sa postupne vystriedala vlna, koža a čipka, ktoré v kombinácii so strihmy Petry Balvínovej dajú vyniknúť kráse ženského tela.


Zuzana Kubíčková
O Zuzane Kubíčkovej je známe, že jej modely sú zakaždým krásne farebné (čo je mi tu v Česku veľmi sympatické) a pre svoje kolekcie hľadá inšpiráciu v prírode. Tentokrát sme mali možnosť zhliadnuť jej zimnú kolekciu, ktorá nemôže poprieť nádych 70. rokov. V kombinácii s geometrickými vzormi, použitím 3D techniky a rafinovanými strihmi, predviedla autorka nápaditú a zaujímavú kolekciu, ktorá určite zožne veľký úspech aj mimo prehliadkového móla.


Lukáš Macháček
Bohatú paletu šedých odtieňov predviedol vo svojej kolekcii Lukáš Macháček. To čo mi utkvelo v pamäti najviac, bolo "vrstvenie". Na prezentácii kolekcie bol poznateľný najmä skvelý styling, jednotlivé kúsky sa dopĺňali a vo vzájomnom prepojení zaujali na prvý pohľad.
Viem si predstaviť, že vlastním ktorýkoľvek pánsky kabát z tejto kolekcie a počas najbližšej zimy sa doňho každé ráno "zabalím" a vyrazím do nového dňa...


Martina Špetlová
Kolekcia Martiny Špetlovej na mňa pôsobila ako "energická bomba"! Po sérii minimalistických kolekcií (ktorým tentokrát nevenujem pozornosť) a popoludňajšom útlme, prišla v nedeľu večer na rad prehliadka, ktorá ma prebrala (ďakujem). Navrstvené modely z prepletanej kože, asymetrické strihy, zkrátené nohavice a skvele navrstvené kúsky. To všetko zabalené do zaujímavej kolekcie, ktorá mi v jednej chvíli prišla retro, no v zápätí som sa cítil ako v budúcnosti. Kam ju radíte pri pohľade na fotografie Vy?


Pietro Filipi created by designers
So zaujímavým konceptom prehliadky prišla značka Pietro Filipi, ktorá pod taktovkou domácich dizajnérov s ktorými spolupracuje (Lay  Sedláková, Vladimír Staněk, Margarida Machado, Anna Tušková a Ivana Mentlová), predstavila konfekčnú kolekciu pre dámy aj pánov. V tej sa pretavil čitateľný rukopis každého zo spomínaných návrhárov. Napriek tomu, že obom líniám dominovali tmavé odtiene, našlo sa niekoľko dámskych aj pánskych modelov, ktoré boli pripravené vo výraznejších farebných kombináciách. Vďaka univerzálnosti a nositeľnosti (čo je u konfekcie zrejme prvoradé) kolekcie by som si niekoľko modelov z pánskej línie vedel predstaviť aj v mojom šatníku.Vyššie spomenuté kolekcie patrili medzi mojich súkromných favoritov a už teraz sa teším na to, čo predstavia českí dizajnéri pri ďalšom ročníku Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend.

Na záver sa chcem poďakovať organizátorom za možnosť zúčastniť sa všetkých prehliadok. Kompletnú fotogalériu všetkých kolekcií nájdete na oficiálnom webe Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend.

Foto: Mercedes-Benz Prague Fashion Weekend


You Might Also Like

2 komentárov

  1. Hmm myslim ze by som sa dokazala obliect :D Krasne kusky!

    Blonďavá Potvora

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Musela to byť super akcia :) Niektoré modely ma veľmi zaujali. Najviac tie od Petry Balvínovej

    lapkindressbox.blogspot.sk

    OdpovedaťOdstrániť

//]]>