Off to ... Warsaw!

21:32


Ak niečo zo svojej minulosti ľutujem, tak je to fakt, že počas štúdia som viac necestoval. Párkrát som síce navštívil Londýn, Paríž, Budapešť či Viedeň, no inak som svoj čas trávil v Bratislave. Teraz po škole, kedy mám obmedzený počet voľných dní, sa ich snažím využiť čo najlepšie. Spoznávam nové miesta, chute, cestujem a oči mám neustále otvorené.

V deň mojich narodenín ma čakala na kuchynskom stole zelená obálka s ľúbezným venovaním. Bola od NEHO a v nej dve letenky do Varšavy. O jej návšteve sme sa rozprávali už nespočetnekrát, no vždy sme to nakoniec otočili iným smerom a zavítali niekam inam. Mal som radosť, že som postavený pred hotovú vec a tentokrát je smer našej cesty jasný.

V piatok ráno sme vstávali na naše pomery dosť skoro (4:00), no vidina predĺženého víkendu bola silnejšia než odpor k skorému vstávaniu a pred siedmou hodinou sme už spokojne (po rannej káve) sedeli v lietadle poľských aerolínií LOT.
Transfer z letiska nás vysadil priamo v centre Varšavy. Dominantu mesta - Palác kultúry a vedy, sme mali priamo pred sebou a v tej chvíli som si reálne uvedomil, že sme vo Varšave. Po zorientovaní sa (ulice Varšavy sú široké a rôzne popretkávané) sme sa vybrali smerom k bytu, ktorý sme si prenajali cez Airbnb. Bolo to po prvýkrát, čo som sa rozhodol pre túto formu bývania a o svojej skúsenosti a našom krásnom byte v centre mesta Vám napíšem v samostatnom príspevku.

Pred samotným príchodom sme si pozisťovali všetko potrebné. Prešli sme všetky obľúbené cestovateľské blogy, oslovili všetkých známych z Instagramu (ktorí bývajú alebo navštívili Varšavu) a niekoľko tipov na Varšavské "must see" sme dostali aj od vás, našich čitateľov (ďakujeme!). Už pred príchodom sme vedeli, že Varšava je mesto plné protikladov. Najnovšie sklenené výškové budovy stoja len niekoľko metrov od pozostatkov múru bývalého Varšavského ghetta a oproti butiku známeho francúzskeho módneho domu nájdete tradičné poľské bistro s ľudovými cenami.

Predĺžený víkend sme sa rozhodli stráviť spoznávaním starého mesta, ktoré bolo počas druhej svetovej vojny (prakticky) zrovnané so zemou a jeho súčasný vzhľad s množstvom architektonických skvostov, bol nanovo postavený pred niekoľkými desiatkami rokov. Práve centrum starého mesta (ktoré svojou rozlohou nie je rozľahlejšie než to v Bratislave) sa stalo naším útočiskom pri pochutnávaní si na káve a pravých poľských gofry so šľahačkou a čokoládou (zbohom diéta...). Kamenné schody (na ktorých sme fotili outfit) vedú z Námestia Starého mesta na Brzozowu ulicu, kde sa nachádza nenápadné Múzeum mesta Varšava. Bombardovanie starého mesta a jeho znovupostavenie je priblížené cez fotografie, videá a výpovede domácich. Návšteva múzea nezaberie veľa času (my sme ho stihli prejsť za necelú hodinu) a vstupné je naozaj symbolické - 2zl (čo nie je ani jedno euro).Takmer celú sobotu sme vďaka príjemnému jesennému počasiu využili na prechádzku v parku Lazienki. Ide o najväčší parkový komplex vo Varšave a množstvo miestnych trávi voľné soboty / nedele práve tu. V tichu, mimo rušných ulíc (ktoré sú vo Varšave naozaj rušné), môžete pri prechádzke stretnúť srnu, veveričku či páva, ktorý s vami prejde niekoľko metrov a pozrie sa do hľadáčiku vášho fotoaparátu pri fotení povinného selfie-čka. Teraz, na začiatku jesene, má park svoje neopakovateľné čaro a jeho návšteva patrila medzi najlepšie časti našej cesty.Z parku Lazienki sme sa vybrali do centra mesta, na ulicu Nowy Świat, ktorá je jednou z hlavných tried mesta. Milovníci nakupovania zrejme ostanú smutní (a ich peňaženky plné). Nič nevídané či zaujímavé sa nám nepodarilo nájsť. Chuťové bunky sme však potešili hneď na začiatku ulice, kde v obchodíku Manufaktura Cukierków sme našli pravý cukríkový raj! Melónové, jahodové, pomarančové, čokoládové a akékoľvek iné príchute, na aké si len spomeniete. Cukríky a lízanky predávajú v rôznych veľkostiach a baleniach. Melónovej lízanke sme neodolali ani my ...
Fontána, ktorú som ovládal JA!


Keď sme pri chuťových bunkách, nejde nespomenúť našu najobľúbenejšiu "jedáleň" - Bar Prasowy (ulica Marszalkowska 10/16). Podnik funguje na princípe jedálne, kde si pri pokladni zaplatíte svoj obed a ten je vám následne vydaný z výdajného okienka. Hovorí sa, že láska ide cez žalúdok. V mojom prípade je to tak, že dobrá nálada ide cez žalúdok... Po návšteve jedálne (a neboli sme v nej len raz...) bol môj žalúdok vždy plný a ja som bol šťastný (čo znamená, že mi chutilo a veľmi).
A navyše, majú ľudové ceny...!
Do Varšavy sme obaja strašne dlho chceli. Tentokrát nám to vyšlo a po štyroch dňoch v metropole Poľska sme sa zhodli, že všetky články o "rôznorodosti" a "protikladoch" boli pravdivé.

Mesto je rušné, dá sa povedať metropolitné. Všade na vás číha moderná architektúra, cesty v centre majú niekoľko jazdných pruhov a napriek tomu sú stále preplnené. Miestni jazdia na bicykloch a celé mesto je veľmi živé. Chýbala mi výraznejšia atmosféra, niečo čo by vo mne zarezonovalo a navždy by som si to mohol spájať s Varšavou. Napriek tomu, sme sa mali vo Varšave skvelo (ako vlastne vždy a všade, kde sa spolu vyberieme) a určite ju navštívime znova. Ale dáme tomu niekoľko rokov :)

Fotografie: fotené modelom Nikon D7100
You Might Also Like

9 komentárov

 1. beautiful
  learning how to take better photos, with your mobile phone
  http://melodyjacob1.blogspot.com/

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Bar Prasowy..láska našich žaludků =D, Made in Poland již od roku 1954..prostě kultovní věc =)
  Bylo nám tam krásně :-*

  OdpovedaťOdstrániť
 3. vďaka vašim článkom som si teraz spomenula na moju návštevu Varšavy. To som mala asi 15 tuším a chceli sme ísť s rodičmi niekam na výlet a mala som si vybrať či praha či varšava. Mamke som povedala, že však do prahy pojdem bývať, takže poďme do Varšavy! My sme šli autom zo Slovenska, ale prešlo to celkom rýchlo. Boli sme v lete, takže fajné sparno bolo:D
  Ináč Poliaci sú hrozne milí ľudia. Teda zatiaľ čo som mala tú česť. Hlavne ten ich jazyk je taký milo smiešny:)

  a fotky fajné! hlavne tá poľská limonáda a koláčiky, to sa mi páči:D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Varšava mi nikdy nenapadla ako destinácia na výlet, ale po vašich článkoch o nej naozaj vážne začínam uvažovať. Ten park je krásny a celkovo ma toto mesto veľmi zaujalo :)

  NITA

  OdpovedaťOdstrániť
 5. super fotky! snad brzo se tam zajedu tez podivat:)

  www.bridgeofmemories.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
 6. beautiful photos!! <3

  http://casper-fashion.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
 7. To bola náhodička, že? No som rád, že som vás videl naživo, snáď nie naposledy ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Nádherné fotografie, hneď by som sa tam chcela ísť pozrieť! :)
  http://valley-of-the-dollss.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Fotky sú fakt krásne, na nich to vyzerá ako veľmi pekné mesto, a dobre vedieť, že je také viac-menej tu za rohom, netreba ísť milióny kilometrov do vzdialených krajín :) -A.

  OdpovedaťOdstrániť

//]]>