Interview: O módnom návrhárstve a kreativite s Ferom Mikloškom. #creativetrail

17:51


Na slovenskej módnej scéne je už viac než dve desaťročia. V centre Bratislavy už niekoľko rokov vedie vlastný módny ateliér. Sezónu po sezóne predstavuje nové kolekcie.  Slovenské ženy si obľúbili jeho jasný rukopis a dávajú mu to najavo svojou lojalitou. Okrem ucelených kolekcií šiat sa venuje navrhovaniu módnych doplnkov a vlastnej rade luxusnej bižutérie.

V predošlých riadkoch som zhmotnil v skratke všetko, čo je potrebné vedieť o najznámejšom slovenskom návrhárovi – Ferovi Mikloškovi. Jeho tvorbu a pôsobenie vnímam snáď od doby, čo rozumiem slovnému spojeniu „módny návrhár“ a vďaka blogovaniu sa s ním niekoľko rokov poznám aj osobne. V rámci projektu #creativetrail  som mal možnosť stráviť s ním takmer celý jeden deň a sledovať, akú kreatívnu stopu za sebou Fero Mikloško necháva.

Keďže predstavenie poslednej kolekcie prebehlo len pred niekoľkými týždňami a plesová sezóna je prakticky pred nami, práce v ateliéri Miklosko Fashion Design je viac než dosť. Mne sa podarilo v jednu pracovnú sobotu na pár chvíľ vytrhnúť Fera Mikloška z pracovného kolotoča. Počas obedu v centre mesta a následne v jeho ateliéri sme sa rozprávali o jeho začiatkoch v móde, o tom ako vníma súčasné módne návrhárstvo a o budúcich plánoch. 

Nechýbali ani otázky týkajúce sa kreativity a inšpirácie, ktoré mňa osobne zaujímali najviac.
          Tento rok oslavuje tvoja značka Miklosko Fashion Design 18. výročie od jej založenia, no móde sa venuješ prakticky od malička. Ako sa pozeráš na obdobie, počas ktorého si sa stal jedným z najuznávanejších slovenských návrhárov? Môžeš v skratke porovnať svoje začiatky v móde s tým, ako sa k svojmu povolaniu staviaš dnes?
Vidím, že to máš poriadne zrátané
J Keby som sa mal pozrieť na uplynulých 25 rokov a zhodnotiť ich v skratke, bola to veľká drina. Začiatky boli naozaj príjemne, najmä z toho pohľadu, že som v tej dobe ešte len premýšľal nad tým, kam by som sa chcel dopracovať a mal som takpovediac úplne voľnú ruku pri tvorení. Posledných 10-15 rokov sa sústredím na to, aby som svoju značku udržal na úrovni, kam sa mi s ňou podarilo vypracovať.  Hlavu mám plnú nápadov, snažím sa byť zaujímavý pre fanúšikov mojej tvorby, no zároveň si uvedomujem biznisovú stránku módneho priemyslu.

·        Spomínaš si ešte na prvotný podnet, ktorý Ti dodal potrebné odhodlanie stať sa módnym návrhárom? Mal si vo svojom okolí osobu, ktorá Ťa k šitiu a navrhovaniu viedla?
U mňa to bolo úplne jednoznačné už od detstva, že sa budem poberať práve týmto smerom. Vyrastal som v rodine, kde som bol obklopený šijacím strojom a látkami. Mama aj obe moje sestry šili. V dobe keď som vyrastal, nebola iná možnosť, ako sa dostať k pekným veciam. Ak chcel človek niečo výnimočné na seba a aspoň trochu sa odlíšiť od ostatných, musel si to ušiť sám.
Kreatívna práca s látkami ma odjakživa bavila a ako prvé som obliekal sestrine bábiky. Dodnes si pamätám, aká to bola pre mňa výzva, obliecť to malé plastové telíčko
J
Po základnej škole som sa rozhodol pre odbor Umelecký krajčír scénických krojov a kostýmov. Ten názov štúdia sa mi zdal veľmi zaujímavý! Som vyučený krajčír, no celé moje štúdium malo umelecký štatút. Učil som sa pripravovať umelecké kostýmy napríklad pre divadlo, čo mi v tej dobe otvorilo množstvo kreatívnych ciest, na ktoré som sa mohol vybrať. Študoval som v prostredí, kde som obklopený krásou. To ma inšpirovalo k tomu, aby som smeroval k módnemu návrhárstvu a kreatívnej tvorbe. Veľkú podporu som mal najmä u mamy a sestier. Už počas školy som vedel, že po jej skončení sa nechcem venovať len krajčírstvu, ale budem chcieť najmä tvoriť a navrhovať vlastné modely.


·        Začínal si koncom osemdesiatych rokov – tesne pred revolúciou. To bol úplne iný svet než je dnes a možnosti vzdelávania či rozvoja boli z časti limitované. Je niečo, čo takto spätne ľutuješ?
My sme bohužiaľ nemali možnosti, aké majú dnešní študenti. V tej dobe neexistovali štipendiá, nemali sme možnosť ani vycestovať do zahraničia a študovať tam niekoľko mesiacov. To jediné mi je ľúto. Keby som mal tú možnosť, myslím, že by som do toho išiel.

·        Vieš mi priblížiť, kde si na začiatku svojej tvorby čerpal inšpiráciu? Internet či zahraničné časopisy boli v tej dobe neznámymi pojmami... Čo ťa najviac kreatívne ovplyvňovalo?
V dobe môjho dospievania nebolo množstvo časopisov. Na Slovensku vychádzalo Dievča, Dorka alebo Bravo... Moja sestra robila modelku, pohybovala sa v oblasti módy a to ma do istej miery ovplyvňovalo. Samozrejme, ako väčšina mladých ľudí, aj ja som sledoval vtedajšiu hudobnú scénu a konkrétne Madonnu, ako jednu z najvplyvnejších osobností.
Môj prvý priamy kontakt s módou bol, keď som mal 12 rokov a dostal som sa na svoju prvú módnu prehliadku. Ruský návrhár Viačeslav Zajcev predstavoval svoje modely v bratislavskom PKO. Sedel som v prvom rade a keď som sledoval tucty ruských modeliek v okázalých a expresívnych modeloch, povedal som si, že aj ja by som chcel raz na takom móle predvádzať. Myslím, že kreatívna stopa tohto návrhára vo mne dlho doznievala...

·        Ak hovoríme o návrhároch, ktorí ovplyvnili Tvoju tvorbu a pohľad na módu, je tu niekto ďalší, koho by si rád vyzdvihol?
Vzhľadom na moju lásku k okázalej móde a výraznému zdobeniu, mojim najväčším módnym vzorom je Christian Lacroix. Na ňom mi imponovalo najmä jeho umelecké krajčírstvo, ktoré som študoval aj ja sám. Bavilo ma sledovať prepojenie tradičného krajčírskeho remesla s novými možnosťami a trendmi, ktoré v svojej tvorbe predstavoval. V jeho modeloch som vždy videl zapojenie ručnej práce, ktorú obdivujem. Týmto smerom som sa snažil vydať aj ja.

·        Medzi fanúšikmi slovenskej módy a tvojej značky si dobre známy tým, že každoročne uvádzaš minimálne dve ucelené kolekcie. Ich prezentáciu pojmeš zakaždým originálne a štýlovo. Zrod novej kolekcie, príprava módnej prehliadky a následná propagácia chce veľkú dávku energie, inšpirácie ale aj guráže. Čo pre Teba znamená módne návrhárstvo?
Nie je to obyčajné zamestnanie, je to záväzok. Voči sebe samému a ľuďom, ktorí mi veria a fandia. Už od založenia mojej značky Miklosko Fashion Design sa snažím svojím klientom priniesť všetko, čo ku kvalitnému návrhárstvu patrí. Nie je to len o skicovaní pekných šiat. Rovnako podstatné je vedieť svoju víziu pretaviť aj do reality. Okrem toho je za tým množstvo ďalších aktivít – od kontaktu s klientom, cez marketing a PR, až po business.
Myslím si, že módne návrhárstvo je najmä o veľkej dávke guráže. Módny návrhár nie je pre mňa človek, ktorý „raz za čas“ navrhne kolekciu a tá mu následne visí v archíve. Ja sám sa snažím dodržiavať kvôli mojim klientom a fanúšikom pravidelnú periodicitu dvoch prehliadok ročne, aby mali možnosť vidieť, že neustále kreujem, pracujem na nových veciach a zanechávam za sebou určitú kreatívnu stopu. Je pre mňa dôležité tvoriť a následne svoje návrhy vidieť na ľuďoch.

·        Si známy tým, že Tvoje modely sú veľmi ženské, kombinuješ v nich luxusné a zdobené materiály ako pravé kožušiny, francúzsku čipku, buklé či hodváb. S obľubou používaš viacero techník zdobenia súčasne a dá sa povedať, že je to Tvoj návrhársky rukopis, na ktorom je postavená identita značky MFD. Bolo od začiatku Tvojím zámerom odlíšiť sa a dať jasne najavo, ktoré modely sú od Fera Mikloška?
Od začiatkov mojej tvorby sa samozrejme môj rukopis menil, no myslím, že niekoľko posledných sezón je už jasný a mení sa len minimálne. Zakaždým je skvelé, keď mi klientka či kamarátka povie, že videla model odo mňa na konkrétnej spoločenskej akcii a spoznala ho ihneď. Niektorým z mojich známejších klientok sa často stáva, že fotografi sa ich pri fotení ani nepýtajú, od koho je daný model, pretože si rovno zapisujú moje meno. Takže áno, môj rukopis je jasne daný a citeľný.

·        Prejdime na to, čo ťa najviac kreuje a inšpiruje pri tvojej ďalšej tvorbe. Kde najčastejšie nachádzaš  body, ktorých sa následne držíš pri samotnej tvorbe modelov a kolekcií?
Ako prvé mi napadnú filmy a hudba. Je dôležité sledovať dianie okolo seba a takisto počúvať. Pri tvorení kolekcií sa mi veľakrát stane, že mi napadajú myšlienky k realizácii modelov už na ďalšiu sezónu a najradšej by som sa do nich hneď aj pustil. Takže dá sa povedať, že kreatívne myšlienky prichádzajú počas samotnej tvorby. Zakaždým je to inak. Niekedy sa šaty podaria na prvýkrát, inokedy mením strih, materiál či celkovú myšlienku, aby bol výsledok podľa mojej predstavy.
Čo ma najviac inšpiruje, sú samotné látky. Precestoval som veľkú časť sveta a najmä v minulosti som nosil zo svojich ciest plné kufre látok J Už pri prvom dotyku s materiálom začínam kreatívne myslieť a vizualizujem si budúci model, ktorý z neho ušijem. Často sa s látkami hrám pred zrkadlom, prehadzujem ich cez figuríny, špendlím a predstavujem si modely budúcej kolekcie. Z filmu o Yves Saint Laurentovi viem, že tento módny velikán pracoval pri zrode svojich kolekcií podobne a podarilo sa mu vytvoriť nádherné veci. Milujem práve tento kreatívny proces tvorby a práce módneho návrhára.


Pri jednej z predošlých otázok si spomínal, že do výraznej miery Ťa ovplyvnil a inšpiroval Christian Lacroix. Ak by si si mal vybrať dizajnéra, s ktorým by si chcel pracovať na svojej budúcej kolekcii, kto by to bol? 

Dolce & Gabbana. Jednoznačne oni. Posledné 3-4 roky sa vracajú k základom, ktoré ja na umeleckom krajčírstve a návrhárstve obdivujem. Páči sa mi, ako vo svojich modeloch odkazujú na kultúru a bohatstvo Sicílie a starého Talianska. Ich posledné kolekcie sú plné nádherných modelov s klasickými strihovými riešeniami a dych berúcimi detailmi.


·       V šatách od Fera Mikloška možno vídať množstvo známych osobností zo Slovenska a Česka. Ak by si mal tú možnosť, obliecť svetovo známu celebritu, kto by to bol? 
Z našich známych tvári veľmi rád pracujem s Adelou Banášovou, ona je veľmi špecifická a zároveň si rozumieme aj po ľudskej stránke, čo je pre mňa dôležité. 

V zahraničí je množstvo zaujímavých tvárí a dám, ktoré obdivujem, no neviem... Viac než propagácia mojich modelov prostredníctvom známych osobností ma poteší spokojná klientka, ktorá sa dokonale stotožní s modelom, ktorý pre ňu navrhnem. 

Ak by som sa na spoluprácu so zahraničnou celebritou mal pozerať z pohľadu výzvy, asi by som chcel obliecť Kim Kardashian, ktorá by potom konečne vyzerala ako pravá dáma J


·         Na záver sa pozrime na tvoje plány do blízkej budúcnosti. Na čom aktuálne pracuješ?
      Aktuálne dokončujem plesovú kolekciu a asi najviac sa teším na dovolenku v exotike, kde strávim začiatok nového roka.  Následne ma čaká práca na novom projekte k sezóne jar / leto 2016, ktorý by sme radi odprezentovali počas marca. Pôjde o líniu... a to si vlastne nechám pre seba J
      Dá sa povedať, že budúci rok je plný plánov a projektov, na ktoré sa už teraz teším.Ďakujem Ferovi Mikloškovi a týmu Miklosko Fashion Design za čas, ktorý mi venovali.


Článok a rozhovor vznikol pre projekt #creativetrail spoločnosti Nikon.
Všetky fotografie vznikli fotoaparátom NikonD5500.

#jsemnikon #fotimnikonem #CreativeTrail #IAmDifferent

You Might Also Like

13 komentárov

 1. No klobúk dolu, skvelý rozhovor a krásne fotky. Obdivujem jeho tvorbu, je to naozaj jeden z najlepších ak nie najlepší návrhár na Slovensku.

  NITA

  OdpovedaťOdstrániť
 2. aj ja #jsemnikon! Ferko je sympos podla mna. Verim ze ste mali super den :)
  www.donnaiveh.com

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mali mali, ako vždy keď máme možnosť vidieť sa! :)

   Odstrániť
 3. Wau! Báječně zpracovaný rozhovor a skvělé fotky!
  Meet My Lovely World

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Patrik, dokonalý článok! Veľmi profesionálne spracovaný. Hltala som každé slovo :)
  Fero Mikloško patrí k mojim najobľúbenejším návrhárom. Je pre mňa veľkou inšpiráciou.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem Jani, cením si to a som rád, že sa článok ľúbi! :)

   Odstrániť
 5. Paťo super!! :)

  www.perlaoreneta.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť

//]]>