Po desiatich dňoch detoxu #NeeraDetox

9:51


Mám to za sebou! Kričím "Hurá", skáčem tri metre vysoko (lebo mám dôvod a energie na rozdávanie) a teším sa. Mám nesmiernu radosť z toho, že som svoj detoxikačný program so sirupom Neera úspešne dobojoval až do deviateho dňa, spravil tým niečo pre svoje zdravie a prekonal svoje lenivé a málo priebojné ja. A ako to celé prebiehalo?


Do detoxikácie som sa odhodlával niekoľko týždňov. Vopred som si chcel zistiť toho čo najviac, prečítať skúsenosti iných, poradiť sa so známymi a kolegami, ktorí s Neerou už majú svoju skúsenosť a následne sa rozhodnúť pre niektorý z detoxikačných programov. Dlho som bol priklonený päťdňovej verzii, neskôr som začal premýšľať nad sedemdňovou kúrou. Mišo ma nakoniec prehovoril na desať dní a v prvý májový týždeň sme začali detoxikáciu so sirupom Neera.

Podstata detoxikačnej kúry Neera tkvie vo vynechaní akejkoľvek pevnej stravy. Jej náhradou je zmes sirupu Neera, čistej vody, kajenského korenia a citrónovej šťavy. Zloženie sirupu Neera kombinuje niekoľko druhov palmového sirupu a kanadský javorový sirup stupňu C+. Vďaka javorovému sirupu sa dostáva do tela ľahko rozložiteľný cukor, ktorý dodáva energiu a palmové sirupy dodávajú telu potrebné minerály. Čistá voda je "dopravcom" roztoku do celého tela. Kajenské korenie, ako iste dobre viete, pomáha pri spaľovaní tukov a citrónová šťava má alkalizačný účinok, zbavuje telo hlienov a ďalších škodlivých látok. Samotný roztok sa popíja počas celého dňa, dokonale zasycuje a okamžite zneškodňuje čo i len malý pocit hladu. Dôležité je okrem dvoch litrov roztoku vypiť denne ďalšie dva litre čistej vody a v prípade potreby pitný režim doplniť o slabšie jednodruhové čaje (ja som volil harmanček a mätu, ktorá privádza pocit "zasýtenia" a ten sa občas hodil).

Samotný priebeh detoxikácie by sa dal charakterizovať "ako na horskej dráhe". Mal som lepšie ale aj horšie chvíle, o čom vás asi presvedčí denník, ktorý som si od prvého dňa poctivo spisoval.

Deň 1:
Začíname. Je štvrtok, klasický pracovný deň. Ráno miešame prvé štyri litry (dva litre pre mňa a dva pre Miša) roztoku Neera. Ide nám to trochu nemotorne, narýchlo hľadáme, čo naliať ako prvé a v akom poradí postupovať. Do práce prichádzam na čas, zapínam notebook a odchádzam do kuchynky pripraviť si raňajky a kávu. Po troch metroch sa zastavujem, smejem sa sám sebe, uvedomím si že žiadne raňajky nebudú, smiech ma prechádza a púšťam sa do práce. Pomaly popíjam Neeru, jej korenisto-sladká príchuť ma baví a to je dobré znamenie. V čase obeda sa idem prejsť, nechcem vidieť kolegov a ich dnešné menu.
Popoludní mi je tak všelijak. Neviem si nájsť miesto na stoličke, pobolieva ma hlava. Chodím na toaletu a späť v intervale 2x za jednu minútu. O štvrtej hodine som úplne vyčerpaný, bez farby a nálady ďalej existovať. Odchádzam domov a padám do postele. Vidina stroskotania hneď v prvý deň ma desí, ale som v stave, že je mi to jedno. O dve hodiny neskôr sa budím, všetko je relatívne fajn a pokračujem v popíjaní nápoju.

Deň 2: 
Budím sa o pol siedmej. Bez budíka. To sa mi naposledy stalo v deň maturity a to bolo ešte v minulom desaťročí. Miešam nám ďalšiu Neeru a odchádzame do práce. Piatky v práci sú relatívne fajn a ja dúfam, že dnes to dám (minimálne lepšie ako včera). Dopoludní všetko funguje ako má. Trochu mi je ľúto, že pri tradičnom piatkovom meetingu sedím bez kávy, ale pohár čistej vody ma utešuje. Obed trávim prácou, snažím sa využiť voľnú chvíľu vo svoj prospech (a skorší odchod). Z práce ideme na dlhšiu prechádzku mestom. Kroky nás samozrejme vedú smerom na Náplavku, no vidina dvadsiatich pív a trinástich hamburgerov na jeden meter štvorcový je priam samovražedná a preto v poslednej chvíli meníme smer a ideme radšej domov. Cítim sa trochu asociálne...

Deň 3:
Je sobota a vstávame pred ôsmou. Inokedy sa ťaháme o pol jedenástej z postele a ďalšiu hodinu ešte rozjímame nad kuchynským stolom. Ráno začína pohárom teplej vody s morskou soľou. Je to príjemná zmena oproti sladkasto-korenistej chuti Neery. Teplá voda so soľou pomáha pri čistení organizmu a "nakopne" prácu čriev.
Raňajky nám robiť netreba, obed variť netreba, riad umývať netreba a vyzerá to tak, že máme pred sebou vcelku voľný deň. Balíme tašky a odchádzame na nákup balkónových kvetín. V kvetinárstve trávime až nezvyčajne veľa času a zamestnanci nás možno začínajú podozrievať z možnej krádeže. Nám je tam však dobre (žiadni ľudia s jedlom, nič lákavé v dosahu, proste ideál pre človeka na pôste).

Deň 4:
Ďalší voľný deň a my sa nemusíme starať o nedeľný obed (čo znamená že máme hromadu času pre vlastné dobro). Riešime blogové veci a popoludnie trávime vo wellness. Sauna, ktorá sa počas detoxikácie vyslovene odporúča nám robí dobre, no zároveň z nás vysáva aj zvyšok energie a podvečer padáme do postele unavení, ako keby sme celý deň pracovali na poli.

Deň 5:
Pondelky bývajú sami o sebe ťažké a väčšinou do práce meškám. Tentokrát prichádzam 15 minút pred oficiálnym začiatkom pracovnej doby a som plný energie. Pochutnávam si na Neere a podvedome som sám so sebou spokojný, lebo som v polovici programu a som živý. Ranné váženie mi vylepšilo náladu, no verím, že do konca to bude ešte o niečo lepšie. Zdá sa mi, že mám ako keby „vyfúknuté“ brucho, čo mi príde viac než fajn a dobrá nálada ma neopúšťa až do večera.

Deň 6:
Presný opak predošlého dňa. Neviem prečo, no nechce sa mi vstať a mám problém vyliezť z postele. Letmý pohľad na displej môjho pracovného telefónu mi tiež nepridal na úsmeve. Pri tomto „rozpoložení“ mi Neera vôbec nechutí, dokonca ma z nej občas napína. Celý deň sa vlečie, je mi zle a mám sto chutí s tým prestať. Nemotivuje ma ani včerajší výsledok váženia, ani plochšie brucho ani vedomie, že robím niečo pre seba a svoje zdravie. Večer si dávam krátky horúci kúpel so zeleným íľom, po ktorom prestávam myslieť na uplynulý deň a padám vyčerpaním do postele. Asi bude pravda, že veľká časť pôstu a detoxikácie prebieha v hlave.

Deň 7:
Ráno, pri miešaní Neery si uvedomujem, že akú máme krásne čistú kuchyňu. Žiaden špinavý riad, žiadne odpadky a za posledných sedem dní som v nej strávil minimum času. Nebudem klamať, vyhovuje mi to a páči sa mi to. Samotná Neera a jej pitie mi nijak nevadí, ale neprináša mi už ani potešenie. Pijem ju lebo mi pomáha pri zahnaní hladu, no zároveň sa teším, až sa rozlúčime.

Deň 8:
Týždeň sa prehupol do svojej druhej polovice a ja už niekde v diaľave vidím koniec detoxikačného programu. Zo skúseností iných som sa dočítal, že koniec detoxu je vyslovene ľahký, človek je už na Neeru zvyknutý a jedlo mu nechýba. Rôzné ťažké a nezdravé jedlá nechýbajú ani mne, no už od rána premýšľam nad zeleninou a ovocím. Chýba mi asi najviac zo všetkého a za balenie rukoly či jedno avokádo by som aktuálne dal čokoľvek. Akúkoľvek predstavu o zeleninovom šaláte sa snažím zahnať popíjaním namiešanej Neery. Na zahnanie hladu funguje skvele, ale svoje chute proste neviem oklamať. Prvýkrát sa začínam pohrávať s myšlienkou, že program si o jeden deň skrátim.

Deň 9:
Budím sa pred zazvonením budíka, mám nekonečne veľa energie a je mi fajn. Napriek tomu pri rannom miešaní roztoku Neera viem, že dávam svoj posledný detoxikačný deň. Chcem to ukončiť v dobrej nálade, s dobrým pocitom a myslím si, že nič sa nemá siliť. Vidina zeleninového freshu, ktorý ma čaká ďalší deň, mi takisto pridáva na nálade a posledný deň pôstu mi uteká jedna radosť.

Deň 10 a 11:
Desiaty deň fungujem na zeleninových šťavách. Ich chuť si vyslovene užívam. Príde mi intenzívna a lahodná. Chce to veľké sebazaprenie, aby som sa hneď nepustil do pevnej stravy, no keďže si nechcem zle, viem to vydržať. Energie mám naozaj dostatok a všetko mi ide ako od ruky. Náladu mám skvelú a večer s Mišom trávime hľadaním zdravých receptov a vymýšľaním obedov na najbližšie obdobie.

Na koniec môžem povedať jediné - som rád, že som si Neera detox skúsil a poctivo ho dodržoval. Samotný priebeh nebol vôbec jednoduchý (čo je asi zjavné aj z mojich zápiskov vyššie), no s výsledkami som spokojný a sám na seba aj tak trochu hrdý. Na fyzickej stránke sa detoxikácia prejavila úbytkom štyroch kilogramov, niekoľkých centimetrov (tri centimetre v hrudníku, šesť centimetrov v páse, tri centimetre na bokoch). Ďalšie pozitívne účinky vidím vo svojom vzťahu k jedlu a jedeniu. Viem, že nie každá chuť znamená automaticky hlad a že k jej zahnaniu mi stačí jeden banán, jablko či mrkva. Od skončenia detoxikácie prešiel necelý týždeň a zatiaľ sa nám obom úspešne darí vyhýbať polotovarom a pečivu (ktoré sme v minulosti obmedzili na nutné minimum a teraz nekonzumujeme žiadne).

Verím tomu, že týchto niekoľko dní očisty môže byť skvelým vstupným krokom k lepšiemu a zdravšiemu stravovaniu. Tak som sa k tomu staval od začiatku a všetky moje očakávania boli naplno splnené. Na jar budúceho roku plánujeme zopakovanie detoxikačnej kúry Neera a zrejme pôjdeme do varianty s piatimi dňami, ktorá mi bola už zo začiatku najsympatickejšia.

Za podporu a skvelé rady ďakujem e-shopu darzprirody.cz.


Ak Vás zaujíma niečo ďalšie, čomu som sa v texte nevenoval, kľudne mi napíšte do komentáru alebo na e-mail patrik@madebyboy.com.

You Might Also Like

15 komentárov

 1. Zrovna včera vyšiel na Denníku N o detoxe dosť kritický článok. https://dennikn.sk/467636/lekar-detox-ci-prekyslenie-organizmu-su-bludy-ktore-vycistia-penazenku/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Kúra na 10 dní stojí 1500 Kč, za stravu (ak človek neje vyslovene polotovarové s*ačky) dáš počas desiatich dní takisto 1 500 alebo aj oveľa viac. Takže slovné spojenie "vyčistenie peňaženky" mi príde prehnané a zbytočné.

   Samozrejme sa stotožňujem s vyjadrením uvedeného doktora, že pestrá strava, pohyb a občasný pôst dokáže telo skvele prečistiť. A ako som písal vyššie, môj vzťah k strave sa znova trochu posunul - smerom k lepšiemu :)

   Odstrániť
 2. Odkud máš ten náramek na fotce ? Hrozně se mi líbí - je velmi nápaditý :) Jinak - MEGA BIG UP za to, že jsi to zvládl, nedokážu si něco takového představit 👍👏 Je to určitě hodně i o psychice, o tom žádná. Ale já bych si na něco takového asi netrufl, takže obdivuju každého, kdo se do něčeho takového pustí a má dostatečně pevnou vůli na to, aby to dotáhl až do konce - takže fakt tleskám 👏

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Náramok je od talianskej značky Il Centimetro ;)

   A díky moc za milé slová! Presne ako píšeš, bolo to z veľkej časti o psychike a o chcení. Ak som sa prebudil s dobrou náladou, išlo to prakticky samo. Keď som sa zobudil s tým, že "už sa mi nechce", bolo to naozaj náročné vydržať...

   Odstrániť
 3. Už jsem o tom slyšel a také se pořád odhodlávám! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Já jsem jednou taky podobný detox vyzkoušel, ale jen na tři dny a úplně mi to stačilo! Nemyslím si že je zrovna dobrý takto trápit tělo deset a víc dní, ale je to každýho věc. Taky záleží na typu detoxu, zdravotním stavu člověka, ale nepřijde mi, že bys potřeboval nutně nějaký detox, možná by to nejdřív chtělo zaměřit se na stravu a přidat do života trochu cvičení, posilování...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Já nechápu, proč si hned každý spojuje se slovem detox potřebu hubnout! To je mylná představa a pokud někdo detoxikuje tělo s primárním cílem zhubnout, pak to má v hlavě špatně nastavené a ten detox vůbec nebude fungovat tak, jak primárně má = zbavit tělo toxinů a letitých nánosů ve střevech.
   A co se týče délky a bezpečnosti atd., vzhledem k tomu, že myšlenku detoxu jsme nosili v hlavě pár měsíců, tak jsme měli možnost se setkat a poradit s hodně lidmi, jednak odborníky na stravu a výživu, tak také těmi, co s tím mají dlouhodobé zkušenosti.

   Odstrániť
  2. Tím zaměřit se na stravu a posilování jsem nemyslel hubnutí. Ale vzdát se na týden a víc dní jídla, je jasný, že nějaký to kilo dole bude a nevím kdo jste to teď psal na fb, ale zaznělo tam, že pár centimetrů v oblasti břicha je dole. Netvrdím, že detoxy jsou špatně, ale nemá cenu je zkoušet, když po jejich skončení začnu žít opět jako prase. Není mířeno na Vás. Jejich smysl vidím, když mám třeba zdravotní problémy..

   Odstrániť
  3. Ja som do toho šiel kvôli celkovému pocitu zo "seba samého". To, že som schudol pár kilogramov a stratil niekoľko centimetrov v páse je samozrejme príjemná pridaná hodnota, ale podstatné je pre mňa to, ako sa cítim a to, že mám viac energie ;)

   Odstrániť
 5. Dajte potom pls vedieť, či a koľko ste nabrali po nabehnutí na normálny režim, tak ža mesiac, dva, dosť by ma to zaujímalo. Dík :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ok ok, píšem si poznámku do diáru! :)

   Odstrániť
 6. Ahoj, můžu se zeptat, co teda jíte ke snídani, když jste přestali jíst pečivo? Díky :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj, určite :)

   Ja som sa vrátil späť k bielemu jogurtu, ktorý si dávam s čerstvým ovocím, so sušenými hrozienkami a kokosom alebo s pravým kakaom. Prípadne mám rád ovsené vločky s rôznymi variáciami ovocia. Cez víkend, keď je času viac si dávame zeleninový tanier so syrom a vajíčkom.

   Ale ako sme boli minulý víkend v Taliansku, raz sme neodolali a raňajkovali sme čerstvo upečené croissanty (žiadne polotovary) :)

   Odstrániť
 7. Detox je potrebná vec.Nie je to o chudnuti, ide o prečistenie systému. Mňa inšpirovali moji moslimskí kolegovia a ich ramadan, to je dvojmesačny detox, je to trochu kruté,ale viem ze to pomáha..ja si dám asi trojdňový detox,ten mi bude bohate stačiť, ty si dal desať dní a za to máš môj obdiv :)

  OdpovedaťOdstrániť

//]]>