Recenzia: Francúzsky zelený íl od Soaphoria

16:13


Ako iste viete (písal som o tom v predošlom článku), aktuálne prebieha moja desaťdenná detoxikačná kúra. Očakávam od nej najmä to, že sa moje telo zbaví nežiaducich látok a odpadu, ktoré spomaľujú metabolizmus, zhoršujú stav pokožky alebo prispievajú k ochoreniam. A práve počas detoxikačnej kúry som sa rozhodol používať len prírodnú certifikovanú kozmetiku. Dnes nás čaká recenzia jedného z aktuálne mnou používaných produktov.


Hneď v úvode detoxikácie som bol upozornený na to, že "čistiaci" proces neprebieha len prostredníctvom tráviaceho traktu, ale aj cez pokožku. Málokedy si to reálne uvedomujeme, no pokožka je prakticky najväčším orgánom nášho tela a odzrkadľuje náš celkový zdravotný stav. Počas detoxikácie organizmu možno očakávať mierne zhoršenie pleti, ktoré však skončením kúry zmizne a ostane zdravá pleť (ktorú Vám budú všetci závidieť). Mám za sebou prvú tretinu kúry, snažím sa piť naozaj veľa čistej vody a pokožka je zatiaľ relatívne v poriadku. Sem-tam badám malú vyrážku, ktorú preventívne na noc natieram Zinkovou masťou, ale inak (na moje prekvapenie) som sa zatiaľ nevrátil do svojich pubertálnych čias a môžem s kľudným svedomím chodiť po svete.

Na hĺbkovom čistení pleti si dlhodobo zakladám. Denné čistenie, používanie sonickej kefky každý druhý večer a maska aspoň jeden krát týždenne je pre mňa rutina, z ktorej neopúšťam. K tradičným vopred namiešaným maskám som na jar tohto roku pridal používanie Francúzského zeleného ílu od značky Soaphoria.


Je to prírodný mletý minerál, so zelenkastým nádychom a zložením bohatým na minerálne látky (napr. kremík, draslík, vápnik, mangán, zinok, železo, ...). Francúzsky íl je vhodný na všetky typy pokožky, no primárne sa odporúča jeho aplikácia na zmiešanú až mastnú pleť. Má hĺbokovo čistiace, antibakteriálne a dezinfekčné účinky. Mňa osobne pri použití priamo na pleť vo forme namiešanej masky dosť vysušuje, takže si neviem predstaviť jeho aplikáciu na citlivú alebo suchú pleť, no s tou mastnejšou si vie poradiť. Prášok je bez akejkoľvek vôňe a jeho využitie je naozaj všestranné. Môže sa použiť priamo na pokožku ako maska či zábal, pridať do kúpeľa, dajú sa ním umývať vlasy (to zatiaľ nemám odskúšané, ale plánujem) a takisto sa ním dá umývať pleť na tvári.

Ja osobne používam íl ako masku (na mastnejšie časti tváre) a ako prídavok do kúpeľa.

Aplikácia a účinky zeleného ílu ako masky:
Hneď v úvode je treba podotknúť, že k použitiu ílu ako masky budete potrebovať trochu viac času. Malá dávka prášku (ja používam 2/3 čajovej lyžičky až jednu čajovú lyžičku) sa v miske zmieša s primeraným množstvom vody alebo pleťového oleja, tak aby vznikla jemná kašovitá hmota, vhodná na aplikáciu. Moja skúsenosť je taká, že pri zmiešaní ílu s olejom je pleť menej vysušená (a navyše hmota vďaka esenciálnym olejom získa príjemnú vôňu, ktorá napomáha k relaxácii). Íl aplikujem na tvár po dobu cca 15 minút. Za tento čas stihne hmota zaschnúť a na jej povrchu sa začnú objavovať nečistoty, ktoré z pórov a pleti vytiahla. Po uplynutí doby aplikácie masku odstránim vlažnou vodou a pokožku nechám vysušiť. Následne aplikujem pleťovú vodu a hydratačný krém alebo sérum.
Je podstatné uviesť, že íl čistí naozaj extrémne hĺbkovo. Už po prvom použití som nemal takmer žiadnu čiernu bodku v oblasti nosa. Zároveň však íl vysušuje a následná hydratačná starostlivosť je nevyhnutná.
Pri prvom použití a miešaní masky to bol v mojom prípade naozaj boj. Najprv bola hmota príliš pevná, neskôr prakticky úplne tekutá a kým som sa dopracoval k žiadanej konzistencii, mal som namiešanú pastu pre polovicu nášho domu. Ale už pri druhom miešaní to išlo lepšie a teraz to mám prakticky v oku.

Účinky zeleného ílu ako prísady do kúpeľa:
Obľúbil som si používanie ílu aj ako prísady do kúpeľa. Stačia tri polievkové lyžice do teplej vody, pätnásť minút relaxácie a pokožka celého tela je prečistená a zbavená všetkých nečistôt, ktoré ju zaťažovali a zanášali. Čistiace účinky ílu vyzdvihujem najmä teraz, počas detoxikačnej kúry, kedy sa z tela toho vyplavuje viac než obvykle a čistenie je proste základ.


Zloženie:
Montmorillonite

Klady:
- prírodný certifikovaný produkt od slovenskej značky
- íl hĺbkovo čistí a vytiahne nečistoty z každého zaneseného póru
- jedno balenie (100 ml) vydrží naozaj dlho (na namiešanie jednej masky je potrebná jedna čajová lyžička ílu)
- rôznorodé použitie (ako maska, prísada do kúpeľa, oplachovanie vlasov, ...)

Zápory:
- zelený íl extrémne vysušuje, neviem si predstaviť jeho aplikáciu na citlivú či suchšiu pleť (sú však dostupné ďalšie typy ílov, ktoré možno použiť v prípade citlivej pokožky)
- časová náročnosť pri aplikácii masky (je potrebné si masku namiešať)


Máte s používaním mletého ílu skúsenosti? Alebo ostávate verní vopred namiešaným maskám, ktorých aplikácia je jednoduchšia?
Francúzsky (zelený) íl kúpite v e-shope krasnakazdyden.cz za 157 Kč / 5,50 Eur. 

You Might Also Like

3 komentárov

 1. Ja ho mám doma tiež, no skúšala som ho zatiaľ len raz. Mám síce zmiešanú pleť, no naozaj dosť vysušuje a nakoľko som ho zmiešala len s vodou, nevydržala som ho mať na tvári viac než 5 minúť, takže nestihol ani poriadne uschnúť. Úplne som cítila, ako mi pleť sťahuje a niekde to "šteklilo" a miestami až štípalo. Takže som ho zmyla. Dám mu šancu ešte raz, tentokrát s olejom, no ak sa to zopakuje budem ho musieť posunúť niekomu kto ho znesie :(

  NITA

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Používám marocký a myslím, že to tahání a štípání je jen, když maska vysychá...Takže asi 2 x během těch 10 minut, co mám masku na obličeji, se přestříkám vodou.
  V podstatě nikdy nedávám jen vodu, rychle to právě vysychá. Takže vždy přidám lehký olej. Taky jsem si jako přísady oblíbila šťávu z okurky, jogurt, smetanu, jablečný ocet, kurkumu, nimbový prášek...
  Užívat se dá jíl i vnitřně na očistu střev, ale to jsem ještě nezkoušela :).
  A důležité je nemíchat kovovou lžičkou.
  Irena

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tiež si miešam masku z francúzskeho ílu, aj keď inej značky. Môj zatiaľ naj "recept" je lyžička ílu, lyžičku a kúsok kvetovej vody (zavoňala mi medovková od Saloosu) a 10 kvapiek arganového oleja.
  Aký olej je tvoj obľúbený? :-)

  OdpovedaťOdstrániť

//]]>